RALEN GROUP

Ralen Group

Zmiany w Kodeksie Pracy w 2025 roku. Jak się przygotować jako pracodawca?

Zmiany w Kodeksie Pracy w 2025 roku. Jak się przygotować jako pracodawca?

Rok 2025 przynosi istotne zmiany w Kodeksie Pracy, które będą miały bezpośredni wpływ na rynek pracy i funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Oto kluczowe zmiany, które warto mieć na uwadze:

1️⃣ Podwyżka płacy minimalnej do 4666 zł brutto. Przełoży się to także na minimalną stawkę godzinową, która po podwyżce wyniesie 30,50 zł.

2️⃣ Nowy urlop dla rodziców wcześniaków.
– Dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g dodatkowy urlop macierzyński będzie mógł wynosić do 15 tygodni po porodzie.
– Dla rodziców dziecka urodzonego po ukończeniu 28. a przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g urlop będzie mógł wynieść do 8 tygodni.
– Z kolei dla rodziców, których dziecko urodziło się po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji od 5-tego dnia od dnia porodu do 8. tygodnia po porodzie – urlop wyniesie do 8 tygodni.

3️⃣ Wliczanie umów cywilnoprawnych do stażu pracy.
Ta zmiana była od dawna wyczekiwana przez pracowników. Jednak… będą oni musieli jeszcze trochę zaczekać.
Rząd zapowiedział, że 2025 rok przeznaczy na pracę nad nowelizacją ustawy, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.
Nowa ustawa ma działać wstecz.

4️⃣ Dopłaty za zatrudnianie osób 60+ i 65+
Wysokość dofinansowania będzie wynosić maksymalnie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Dofinansowanie wynagrodzenia będzie przysługiwało przez okres 24 miesięcy, a przez kolejne 12 pracodawca będzie zobowiązany do dalszego zatrudniania emeryta, ponosząc koszty zatrudnienia już w pełni we własnym zakresie.

5️⃣ PIP z uprawnieniami do przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę?
Ta zmiana jest jeszcze na etapie projektowania.
Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Głównego Inspektora Pracy, PIP ma zostać wyposażona w narzędzia pozwalające na przekształcenie umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia, o świadczenie usług, o dzieło, B2B) w umowę o pracę. Zmiany te mają na celu walkę z pozornym samozatrudnieniem oraz praktyką zastępowania umów o pracę tzw. umowami śmieciowymi.

#HR #KodeksPracy2025 #ZmianyWPrzepisach #AgencjaPracy #PrawoPracy #Pracodawcy